Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi


Tübitak Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığınca (BİDEB) yürütülen "2221 Konuk veya Akademik İzinli (Sabbatical) Bilim İnsanı Destekleme Programı" kapsamında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tamer Rızaoğlu’nun davetiyle Kahramanmaraş, Hatay ve Elazığ bölgelerinde eski okyanusal kabuğun kalıntılarını temsil eden ofiyolitler üzerinde arazi çalışmaları yapmak üzere ülkemize gelen Southern Illinois University-USA Öğretim Üyesi Prof. Dr. Eric Ferre ve Çukurova Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Parlak, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci’yi ziyaret etti.

 

Rektörlük makamında gerçekleştirilen ziyarette Prof. Dr. Eric Ferre ve Prof. Dr. Osman Parlak’a KSÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Tamer Rızaoğlu da eşlik etti. Ziyarette Southern Illinois University, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ve Çukurova Üniversitesi arasında bir köprü oluşturması planlanan bilimsel işbirliğinin detayları görüşüldü. Prof. Dr. Eric Ferre, yaptıkları arazi çalışmalarının çok başarılı geçtiğini ve ileriki dönemlerde bu işbirliğinin olumlu sonuçlarını almayı umut ettiklerini belirtti.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Deveci, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi olarak uluslararası projeleri desteklediklerini ve desteklemeye de her zaman hazır olduklarını ifade etti.

 

Samimi bir havada geçen ziyaretin sonunda Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci, Prof. Dr. Eric Ferre ve Prof. Dr. Osman Parlak’a ziyaretin anısına Kahramanmaraş el sanatlarının en güzel örneklerinden olan oyma ceviz sandık ve çeşitli hediyeler takdim etti. Prof. Dr. Eric Ferre ve Prof. Dr. Osman Parlak, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinde bulunmaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler ve konukseverliğinden dolayı Rektör Deveci’ye teşekkür ettiler.Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı