KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Afşin'den Göçün Sebepleri Masaya Yatırıldı-08.03.2018

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Afşin Meslek Yüksekokulu (MYO) akademik personeli tarafından yürütülen “Afşin’de Yaşam, Yaşam Doyumu ve Göç Algısı” ve “Afşin Kamu Kuruluşlarında İş Sağlığı ve Güvenliği" çalışmaları, Afşin Kaymakamlığının düzenlediği bir toplantı ile Afşin’de bulunan tüm daire amirlerine ve sivil toplum örgütlerine sunuldu.

Afşin Hükümet Konağı Konferans Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Durmuş Deveci, Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Afşin MYO Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kaya, Adalet ve Kalkınma Partisi Afşin İlçe Başkanı İsmail Safi,  Milliyetçi Hareket Partisi Afşin ilçe Başkanı Ersal Koç ile kurum amirleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Rektör Prof. Dr. Durmuş Deveci, "Afşin Meslek Yüksekokulumuz Afşin ile ilgili iki önemli çalışma yapmıştır. Bunlardan ilki, geniş katılımlı ve çok konulu bir anket çalışmasıdır. Yüksekokul Müdürümüz Prof. Dr. Ahmet Kaya, Öğr. Gör. Nurettin Koca, Öğr. Gör. Ahmet Tambay ve Okt. Dr. İrfan Marangoz'un görev aldığı ‘Afşin’de Yaşam, Yaşam Doyumu ve Göç Algısı’ konulu çalışma ile önemli sonuçlar ortaya çıkmış, Afşin’deki göçün sebepleri, Afşinli vatandaşlarımızın beklentileri ortaya konulmuştur. İkinci çalışma ise Öğr. Gör. Ömer Karatutlu ve Öğr. Gör. Dr. Harun Muslu tarafından yapılan ‘Afşin Kamu Kuruluşlarında İş Sağlığı ve Güvenliği’ başlıklı çalışmadır. Bu araştırmalardaki amaç, herhangi bir kimsenin ya da kurumun açığını aramak değil, objektif olarak bakıp geleceğe yön vermektir. Eksikliklerimizi görelim, iyi yönlerimizi görelim diye araştırmalar yapıyoruz. Her iki çalışmada emeği geçen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

KSÜ Afşin MYO öğretim elemanları tarafından hazırlanan "Afşin'de Yaşam, Yaşam Doyumu ve Göç Algısı" ve “Afşin Kamu Kuruluşlarında İş Sağlığı ve Güvenliği”  konulu araştırmanın ilçe için önemli çalışmalar olduğunu söyleyen Afşin Kaymakamı Ali Edip Budan ise elde edilen sonuçların Afşin'deki tüm kamu kurumlarıyla paylaşmanın önemine değindi. Kaymakam Budan, çalışma sonuçlarından her kurumun kendisine çıkarımlarda bulunmasını ve iyileştirme adına yapılması gerekenleri dikkate almalarının önemli olacağını ifade ederek çalışmayı yürüten Afşin MYO personeline teşekkür etti.

Açılış konuşmalarının ardından Afşin MYO tarafından hazırlanan “Afşin Kamu Kuruluşlarında İş Sağlığı ve Güvenliği” ve "Afşin'de Yaşam, Yaşam Doyumu ve Göç Algısı" konulu çalışmalar, katılımcılara sunuldu.

Afşin MYO öğretim elemanları Öğr. Gör. Ömer Karatutlu ve Öğr. Gör. Dr. Harun Muslu tarafından hazırlanan “Afşin Kamu Kuruluşlarında İş Sağlığı ve Güvenliği” konulu çalışmanın sunumu yapılırken, Prof. Dr. Ahmet Kaya, Öğr. Gör. Nurettin KOCA, Öğr. Gör. Ahmet Tambay ve Okutman Dr. İrfan Marangoz tarafından hazırlanan “Afşin’de Yaşam, Yaşam Doyumu ve Göç Algısı” başlıklı çalışma Öğr. Gör. Nurettin KOCA tarafından katılımcılarla paylaşıldı.