KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

KSÜ Stratejik Araştırma Merkezi Tarafından ‘97. Yılında Lozan'ı Anlamak’ Konulu Çevrimiçi Konferans Düzenlendi-20.07.2020

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Stratejik Araştırma Merkezi tarafından Lozan Antlaşmasının imzalanmasının 97. yılı münasebetiyle “97. Yılında Lozan'ı Anlamak”  konulu konferans düzenlendi.

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen ve sosyal medya kanallarından canlı olarak yayınlanan konferansın açılış konuşmasını KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

Konuşmasına konferansın 15 Temmuz haftasına denk gelmesi münasebetiyle, 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitlerimizi rahmetle anarak ve gazilerimize minnet ve şükranlarını ifade ederek başlayan Rektör Can, Lozan Antlaşması öncesinde yaşanan süreçlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rektör Can’ın açılış konuşmalarının ardından KSÜ Stratejik Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Burcu Erşahan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferans oturumuna geçildi. Prof. Dr. Erşahan, konferans öncesinde KSÜ Stratejik Araştırma Merkezinin hedeflerine ve çalışmalarına ilişkin katılımcıları bilgilendirdi.

Konferansa konuşmacı olarak İnönü Üniversitesi, Stratejik Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Fikret Birdişli ve Trakya Üniversitesi Balkan Araştırma Enstitüsü Dr. Öğretim Üyesi Ali Hüseyinoğlu katılırken Doç. Dr. Birdişli “Lozan Antlaşması ve Türkiye’nin Güvenliğini”, Dr. Öğretim Üyesi Hüseyinoğlu ise “1923 Lozan Antlaşması ve Batı Trakya Türkleri” başlıklı sunumlarını gerçekleştirdiler.

Doç. Dr. Fikret Birdişli, Prof. Dr. Burcu Erşahan’ın Lozan Antlaşması ile Türkiye’nin ulusal güvenliği arasındaki ilişki, Lozan Antlaşması ve Misak-ı Milli, Lozan Anlaşmasının Türkiye’nin güvenliğine sağladığı katkılara ilişkin sorularını cevaplandırarak değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Öğretim Üyesi Ali Hüseyinoğlu da Lozan Barış Antlaşması’nın Batı Trakya Türkleri açısından önemi, Türk-Yunan İlişkilerinde sıklıkla Lozan’ın referans olarak verilmesinin Batı Trakya Türkleri açısından anlamı, Yunanistan’daki Türklerin temel insan ve azınlık hakları, hak ihlali ile ilgili eski ve yeni sorunların bölgedeki tarihi Müslüman Türk varlığını nasıl etkilediği ve bu bağlamda Anavatan Türkiye ve uluslararası aktörlerin rolüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.