KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

ÜSKİM’de Sanayi-Üniversite Buluşmaları ve Ziyaretler Devam Ediyor-20.03.2018

Üniversite-Sanayi Buluşmaları

Üniversite-sanayi Buluşmaları kapsamında 07 Mart 2018 tarihinde ÜSKİM Toplantı Salonunda iki buluşma gerçekleştirildi. Saat 10.00’da Karacasu Tekstilden Fatih Işık ve Burak Orhan Arifoğlu’nun katıldığı toplantının ardından saat 11.00’de Arıkan Mensucat’tan Kamil Dedeoğlu, Fatma Karakadılar, Kevser Günal, Şeyda Açıkgöz ve Turgay Ergüven’in katıldığı ikinci toplantı gerçekleştirildi.

Programlara Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nesih Tanrıverdi ve ÜSKİM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şekkeli ile ÜSKİM Yöneticileri ve akademisyenler de katılarak karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

ÜSKİM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şekkeli 15 Milyon TL’lik bir değer barındıran ÜSKİM’in sadece akademisyenlere hizmet sunan bir birim olmaktan çıkarılarak sanayicilere ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına da etkin ve verimli hizmetler sunmasını amaçladıklarını ifade ederek üniversite-sanayi buluşmalarını gerçekleştirdiklerini belirtti. ÜSKİM’de sahayı bilen akademisyenlerin bulunduğunu dile getiren Doç. Dr. Mustafa Şekkeli bütün problemlerin çözülebileceği bir merkez olduklarına dikkat çekerek Sanayi ile ÜSKİM’in entegre olmasını dilediklerini ifade etti. Bu entegrasyonun kaybedeninin olmayacağını kaydeden Şekkeli, proje olabilecek her konuya açık olduklarının altını çizdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Nesih Tanrıverdi ise Bakanlık olarak üniversite-sanayi işbirliğini güçlendirmeye yönelik çalışmaları desteklediklerini ifade etti. Ar-Ge merkezlerinin sürdürülebilirliğinin önemine dikkat çeken Tanrıverdi, bu kapsamda üniversite ile işbirliğinin olmazsa olmazlardan olduğunu dile getirdi. Bakanlığın firmalarla üniversite arasında bir ağ, doğal bir ortam oluşturmak istediğinin altını çizen Nesih Tanrıverdi son bir yılda akademisyen-sanayici işbirliğinde önemli bir mesafe kaydedildiğini belirtti.

Programlarda işletmelerde yaşanan sorunlar, çözüm önerileri, ihtiyaçlar ve yürütülebilecek projelere ilişkin sanayi temsilcileri ile akademisyenler arasında değerlendirmelerde bulunuldu. İşletmelerde ve Ar-Ge merkezlerinde tekrar buluşmak üzere yapılan değerlendirmelerle toplantılar sona erdi.

Türkiye Kalkınma Bankasından ÜSKİM’e Ziyaret

Türkiye Kalkınma Bankası Teknoloji İzleme ve Araştırma Müdürlüğü kıdemli uzmanlarından Gencay Uzun ve Selma Uzun 01 Mart 2018 tarihinde Merkezimizi ziyaret etti. Kahramanmaraş Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mahit Güneş’le bir görüşme yapan uzmanlar daha sonra ÜSKİM laboratuvarlarını gezerek laboratuvar sorumlularından bilgi aldı. Programa ayrıca Üniversitemiz Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Kenan Sinan Dayısoylu da katıldı.

Laboratuvar incelemelerine katılan ÜSKİM Ar-Ge Koordinatörü Dr. Öğr. Üy. İbrahim Karteri ve Sanayi Koordinatörü Dr. Öğr. Üy. Mehmet Hakan Morcalı ÜSKİM’de yürütülen faaliyetler, yapılan analiz ve çalışmalar hakkında ziyaretçileri bilgilendirdi. Yapılan çalışmalar, ziyaretler ve duyurular sonucu ÜSKİM’in ilgi odağı haline gelmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren ÜSKİM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şekkeli ekip olarak motivasyonlarının arttığını ifade ederek ÜSKİM’in kapılarının sanayiciye, kamu kurumlarına, akademisyenlere ve tüm ziyaretçilere açık olduğunu belirtti.