KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Üniversitemiz, 2017-2018 Mezunlarını Gurur ve Coşku İle Uğurladı-15.05.2018

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ), 2017-2018 Akademik Yılı mezunlarını 12 Şubat Stadyumunda binlerce davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen törenle uğurladı.

Vali Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tnk. Alb. Adnan Köşker, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Hanifi Öksüz, Üniversitemiz Senatosu Üyeleri, Protokol Üyeleri, personel ve öğrenci ailelerinin katılımıyla gerçekleşen tören, 2017-2018 Akademik Yılı mezunlarından oluşan kortejin mehteran eşliğinde katılımcıları selamlamalarıyla başladı.

Öğrenci ailelerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen mezuniyet töreninin açılış konuşmasını Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan yaptı.

“Eğitim insanların, medeniyetlerin, toplumların ve devletlerin, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmada lokomotifidir, özünü ve esasını oluşturur.” diyen Vali Özkan, “Bizim bireysel olarak da, şehir olarak da, sanayi olarak da rekabet gücümüzün arttırılmasının sevgili öğrencilerimizin istikbaldeki performanslarına bağlı olduğunun bilincindeyiz. Öğrencilerimiz ulusal ve uluslararası bireysel başarılarıyla, sektördeki başarılarıyla, hem şehrimize hem ülkemize yüksek derecede katma değer sağlayacaklardır.” şeklinde konuştu.

Hükümetimiz ve ilgili kurum ve kuruluşlarımızın eğitim alanında önemli çalışmalar yürüttüklerini belirten Vali Vahdettin Özkan, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitemiz de akademik ve idari kadrolarıyla, öğrencileriyle ortaya koymuş olduğu imkân ve kabiliyeti hem şehrimize, hem de ülkemize sunmaktadır. Bu yönden üniversite yöneticilerimiz başta olmak üzere bütün hocalarımıza şükranlarımızı sunuyorum.” diye konuştu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise konuşmasına mezun öğrencilerimiz ve ailelerini selamlayarak başladı.

KSÜ’nün Türkiye’nin önemli üniversiteleri arasında yer aldığını hatırlatan Rektör Can, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitemiz, 1300 akademisyen, 37 bin öğrencisiyle ve 11 fakülte, 5 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu, 3 enstitüsüyle bilim hayatında kendini ispatlamış ve her geçen gün daha iyi noktalara ulaşmak için çalışan önemli bir üniversitedir.” dedi.

“5 bin 600 öğrencimiz bugün kendi branşlarında teorik ve pratik yeterliliğe ulaştılar. Ben mezunlarımıza çok güveniyorum. Onlar en kısa zamanda gönüllerine göre kendi yetiştikleri alanlara göre istihdam edilecekler. Mutlu ve huzurlu bir hayatın başlangıcını gerçekleştirecekler.” diyen Rektör Can, mezun öğrencilere seslenerek “Bundan sonraki hayatınızda okumaya, öğrenmeye devam edin. Artık yaşam boyu öğrenme, çağımızın olmazsa olmaz bir değeri. Öğrenmeyi, kendi branşınızda kendinizi geliştirmeyi asla ihmal etmeyin. Çağımızda kendini geliştirmeyi ihmal edenler mesleklerinde başarılı olamazlar.” tavsiyelerinde bulundu.

Üniversitede yürütülen faaliyetlere destek olan başta Kahramanmaraş Valiliği olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlara şükranlarını sunan Rektör Can, mezuniyet töreninin gerçekleştirilmesine katkı sunan Onikişubat Belediyesi adına Belediye Başkanı Sayın Hanefi Mahçiçek ve Akdo Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Davarcıoğlu’na teşekkürlerini ifade etti.

Törende Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı Hasan Demir ve 2017-2018 mezunları adına dönem birincisi İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Büşra Kurt da birer konuşma yaptılar.

Tören, dereceye giren öğrencilere Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Garnizon Komutanı Tnk. Alb. Adnan Köşker, Rektör Prof. Dr. Niyazi Can ve protokol üyeleri tarafından ödüllerinin verilmesiyle devam etti. 2017-2018 Akademik Yılı dönem birincisi İlahiyat Fakültesi Öğrencisi Büşra Kurt olurken, yine İlahiyat Fakültesinden Ebru Yüce ikinciliği elde etti. Dönem üçüncülüğünü ise Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencisi Suzan Bolat ve İlahiyat Fakültesi öğrencisi Leyla Aksan paylaştı.

Dereceye girenlerin ödüllendirilmesi ve dönem birincisinin adının mezuniyet kütüğüne çakılmasının ardından mezuniyet töreni ve konserine destek sağlayan Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ve Akdo Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Davcarcıoğlu’na Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. Mezuniyet töreninin giderlerini üstlenen Akdo Pastaneleri, öğrenciler ve ailelerine dondurma ikramında da bulundu.

Tören, mezun öğrencilerin hep birlikte mezuniyet andını okumaları ve ardından kep atmalarıyla sona ererken törenin ardından mezun öğrenciler ve aileleri Turgay Başyayla konseriyle doyasıya eğlendiler.