KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

KSÜ Kurumsal Dış Değerlendirme Programı Toplantısı Yapıldı-11.10.2018

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Kurumsal Dış Değerlendirme Programı Toplantısı Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’ın katılımlarıyla Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

KSÜ Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından 2018 yılında kurumsal dış değerlendirme programı kapsamına alındı. Konunun önemi ve üniversitemiz birimlerinin dış değerlendirme programına en iyi şekilde hazırlanmaları amacıyla akademik ve idari birim amirlerinin katılımlarıyla düzenlenen Kurumsal Dış Değerlendirme Programı Toplantısı’nın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Niyazi Can yaptı.

KSÜ Kalite Komisyonunun çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürdüğüne dikkat çeken Rektör Can, yükseköğretimde sürdürülebilir kalitenin önemine vurgu yaptı. 3 Ekim’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni konuşmalarında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın üniversitelerde kalite konusuna yer ayırdıklarını hatırlatan Rektör Can, “gerek devletimiz gerekse YÖK için üniversitelerde kalite konusu son derece önemli bir konu. Bizlerde KSÜ yönetimi olarak kalitenin arttırılması ve sürdürülmesini önemsiyor ve bu kapsamda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bütün çalışma arkadaşlarımızdan kalitenin arttırılması noktasında çalışmalarını hassasiyetle yürütmelerini rica ediyorum.” diye konuştu.

Uygulama gerektiren bölüm ve programlarda öğrencilerin daha etkili bir şekilde uygulamalı eğitime tabi tutulmalarının önemine vurgu yapan Rektör Can, “Uygulamayı sahada görerek yetişen kalifiye elemanların iş hayatına kazandırmalıyız.” dedi. Bu anlamda KSÜ Eğitim Fakültesinin yeni bir öğretmen yetiştirme modeli üzerinde çalıştığına dikkat çeken Rektör Can, KSÜ öğretim üyeleri tarafından geliştirilen, ‘Kuramı Uygulamaya Taşıyabilen Okuryazar Lider Öğretmen Yetiştirme Modeli’nin önümüzdeki günlerde düzenlenecek basın toplantısıyla tanıtılacağını belirtti.

Açılış konuşmalarının ardından Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından 2017 yılında farklı üniversitelerde dış değerlendirmeci olarak görev yapan Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Ersin Akıncı ve Strateji Geliştirme Daire Başkanı Cuma Ay tecrübelerini katılımcılarla paylaştılar.