KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Rektörümüz Can: Üretmenin ve Kalkınmanın Yolu Okumaktan Geçer-12.10.2018

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin bu yıl beşincisini düzenlediği Anadolu’nun en büyük kitap fuarı olarak kabul edilen Kahramanmaraş Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarının açılışına katıldı.

Kahramanmaraş Fuar Merkezinde gerçekleştirilen, Türk Edebiyatının yaşayan efsanesi ve 7 Güzel Adam’dan biri olan Rasim Özdenören’in onur konuğu olarak katıldığı açılışa Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Adalet ve Kalkınma Partisi Kahramanmaraş Milletvekili ve TBMM İçişleri Komisyon Başkanı Celalettin Güvenç, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Kahramanmaraş il protokolünün önde gelen isimleri ve çok sayıda kitapsever katıldı.

Fuar açılışında konuşan Türk Edebiyatının yaşayan efsanesi ve 7 Güzel Adam’dan biri olan Rasim Özdenören, “Kitabın sayfası, kokusu ne televizyonda bulunabilir ne internette bulunabilir ne de başka bir medya aracında bulunabilir. Kitabın kendine mahsus kokusu sadece ona özeldir. Sadece bu koku münasebetiyle bile olsa kitabın yaşayacağını ve yaşatılacağını söylüyoruz. Nitekim bu fuarlar da kitabın ölmediğini ve ölmeyeceğini, insanlıkla beraber yaşayacağını göstermiş bulunuyor.” dedi.

Kendilerinin gençlik ve çocukluk döneminde kitapların ya da kitabevlerinin olmadığını, ancak o dönemde Kahramanmaraş’ta buna rağmen çok ciddi bir okuma kültürünün olduğunu hatırlatan Özdenören, “Bizim doğduğumuz bu şehirde tahsil hayatımıza başladığımız 1940’lı yıllarda Kahramanmaraş’ta kitapçılar yoktu. Kitabevi yoktu. Kitabevlerinin bulunmadığı bir dönemde sadece Maraş’ta değil, babamızın tayini münasebetiyle bulunduğumuz diğer Anadolu şehirlerinde de kitabevleri yoktu. Kitabevlerinin bulunmadığı bir dönemden şimdi Kitap Fuarları düzenleyen Anadolu şehirlerine gelmiş bulunuyoruz. Bu bizim için iftihar edilecek bir gündür.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan ise “Büyükşehir Belediyemizin özellikle sanata, kültüre, eğitime vermiş olduğu katkılardan biridir bu fuarlarımız. Giderek katılımın fazlalaştığı, yaygınlaştığı bir fuardan memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bilgi topluluğunun gerekliliği, özellikle milletimizin, devletimizin, hükümetimizin bilgi toplumunun inşası ve işletmesi yönünde ortaya koymuş olduğu ana hedeflerin altını doldurmada belediyelerimizin bu faaliyetleri, bilgi topluluğunun altını doldurmada çok anlamlı bir husustur. Merkezi bakanlıklarımızın, teşkilatlarımızın bu konuyla alakadar olması elbette önemli.” diye konuştu.

TBMM İçişleri Komisyon Başkanı ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç de konuşmasında “Ne mutlu bizlere. İnşallah 50’ncisini de yaparız. Buna emek veren, destek veren ve bütçe ayıran Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Valimize ve bütün kitapseverlere şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise bu yıl 5. sini düzenledikleri Kitap Fuarı’nı açmanın sevinci ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Türk milletinin en büyük gücü olarak beşeri sermayeyi gösteren Başkan Erkoç, “Bizim medeniyetimiz kitap ve söz medeniyetidir. Edep ile buluşan sözümüz edebiyat olmuştur. Estetik ile buluşan sanatımız fazilet olmuş, tarihe görkemli bir medeniyet armağan etmişiz. Maraş ise kahramanlığın yanı sıra tarihin her döneminde bu medeniyete kültür, sanat ve edebiyat alanında önemli katkılar sunmuştur. Hepimizin bildiği Necip Fazıllar, 7 Güzel Adamlar bu şehirden çıkan ve tüm Türkiye’yi saran değerledir. Kahramanmaraş bir ilim, irfan ve sanat şehridir. Doğrusu Kahramanmaraş’a bu manada yapılan her şey yakışmaktadır. Biz de özellikle bu dönem 2023’e giden yolda şiirin başkenti, kültür ve sanat şehri Kahramanmaraş’ta edebiyata, kitaba, okumaya dair güzel işler yapma peşindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından katılımcılar Kahramanmaraş Uluslararası 5. Kitap ve Kültür Fuarını gezdiler.

Yurtiçi ve yurtdışında önemli tanıtım faaliyetlerini yıl boyunca sürdüren KSÜ tanıtım ekibi de fuar alanında yerini aldı. KSÜ bünyesinde gerçekleştirilen başarılı çalışmalar ve gelecek hedeflerine yönelik projeler Kahramanmaraşlılara tanıtıldı.

Protokol üyelerini KSÜ tanıtım standında ağırlayan Rektör Can, üniversitemizin güncel durumu ve gelecek hedeflerine ilişkin bilgileri bizzat katılımcılarla paylaştı.

Olayları ve olguları doğru analiz etmenin yolunun okumaktan geçtiğini belirten ve bilginin çok önemli bir güç olduğunun altını çizen Rektör Can, “Daha müreffeh, dünyada söz sahibi bir Türkiye için daha çok okumalı, daha çok çalışmalı ve daha çok üretmeliyiz.” şeklinde konuştu.