KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

KMTSO 5. Olağan Meclis Toplantısını Üniversitemizde Gerçekleştirdi-24.10.2018

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclisi, 5. Olağan Toplantısını Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) ev sahipliğinde Üniversite-Sanayi-Kamu İşbirliği Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezinde (ÜSKİM) gerçekleştirdi. ÜSKİM Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıda Kahramanmaraş ekonomisi ve üniversite-sanayi işbirliği hakkında görüşmeler yapıldı.

KMTSO Meclis Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz başkanlığında yapılan KMTSO Ekim ayı Olağan Meclis Toplantısında üniversite-sanayi işbirliği alanında gelinen aşama ve ileri dönemde yapılabilecek çalışmalar konuşuldu. Toplantıya KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, ÜSKİM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şekkeli, Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Mahit Güneş, KMTSO Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, ev sahipliği için Rektör Prof. Dr. Niyazi Can’a ve KSÜ yöneticilerine teşekkürlerini ifade etti. Üniversite-sanayi işbirliğinin önemini vurgulayan ve üniversitelerin sanayicilerin en önemli yetişmiş eleman tedarikçisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Öksüz, karşılıklı olarak ilişkilerin güçlendirilmesi ve üniversite imkânlarının üretime hizmet edecek şekilde etkin olarak kullanılması için adımlar atılması gerektiğini söyledi.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise etkili ve verimli işbirliğinin önemine vurgu yaparak bu kapsamda üniversitede yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Üniversitelerin yeni teknolojilere öncülük etme gibi önemli bir misyonunun olduğunun altını çizen Rektör Can, “Bizim, üniversite olarak, akademisyenler olarak şehrimizin ve şehrimizde faaliyet gösteren sektörlerin sorunlarını bilmemiz lazım. Bu sorunları tespit edip doğru şekilde analiz ederek sektöre katma değer sağlayacak çalışmalara imza atmak zorundayız.” diye konuştu.

Rektör Can, “Şehrin ve şehirde faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli ve donanımlı mezunlar verebilen bir üniversite olmak zorundayız.” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Ekim ayı çalışmaları hakkında bilgi veren KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ise iş dünyası olarak buradaki ÜSKİM ve Teknokent gibi merkezleri önemsediklerini ifade ederek ekonomik kalkınmanın sürdürülebilir hale getirilmesinin yüksek katma değerin üretilmesine ve bunun da ar-ge’ye, inovasyona bağlı olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak şehrin endüstriyel dönüşümüne öncülük ettiklerini, katma değerli alanlarda konumlanmasını sağlamak adına çalışma yürüttüklerini söyleyen Zabun, “Yatırımda, üretimde, finansmanda ve ihracatta, ihtiyacı olduğu her alanda Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin yanında yer alıyor, hizmet yelpazemizi sürekli olarak genişletiyoruz.” dedi.  

ÜSKİM Müdürü Doç. Dr. Mustafa Şekkeli ise ÜSKİM hakkında bilgiler vererek yaptıkları çalışmalara değindi. Şekkeli, “Sanayicilerimizin üniversitemizi ziyaret etmeleri bizleri çok mutlu ediyor. Bu üniversite-sanayi işbirliği meselesi, sadece Kahramanmaraş’ın meselesi değil, ülkemizin meselesidir.” dedi.

Kahramanmaraş Teknokent hakkında bilgi veren Genel Müdür Prof. Dr. Mahit Güneş de Teknokent’in güncel durumuna ilişkin bilgileri paylaştı.

Türkiye’de aktif olarak 57 teknokent bulunduğunu, 29’unun Ankara, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de faaliyet gösterdiğini belirten Güneş, “Kahramanmaraş Teknokent 16 ortaklı bir kuruluş. 35 firma aktif olarak çalışıyor, 15 firmanın da işlemleri devam ediyor. Şimdiye kadar 61 proje tamamlanmış olup toplam 82 ar-ge personeli çalışıyor. 7 uluslararası patent, 2 ulusal patent başvurusu, 2 yazılım tescili, 6 faydalı model başvurusu gerçekleşti. 12 Tübitak projesi, 4 santez projesi, 7 Kosgeb projesi ve 5 tekno girişim projesi tamamlandı. Şimdiye kadar 568 bin dolar ihracat elde edildi. Ar-ge faaliyet geliri olarak 15 milyon liralık bir gelir oluştu. Yeni binamızı bitirdik, 6 bin m2 kapalı alanda 61 ofisimiz var.” diye konuştu.

Toplantının ardından KMTSO Meclis üyeleri, ÜSKİM ve Teknokent’te incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında teknik bilgiler aldı.