KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Rektör Can, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kahramanmaraş’ta Düzenlediği Toplantıya Katıldı-29.07.2019

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi'ni ziyaret ederek göç politikasına yönelik düzenlediği toplantıya katıldı.

Toplantıda Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ın açılış konuşmasını yapmasının ardından Bakan Soylu, Suriyeli mültecilerin sınır dışı edileceğine yönelik iddialar ve Türkiye’nin göç politikasına yönelik geniş katılımlı değerlendirme toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu, Kahramanmaraş Geçici Barınma Merkezi'ni ziyaret ettikten sonra düzenlediği toplantıda, "Son günlerde özellikle İstanbul üzerinden yürütülen konu, tamamen düzensiz ve kaçak göçle mücadeleyle ilgili bir konudur. Geçici koruma statüsündeki hiçbir Suriyelinin, uluslararası koruma statüsüyle ülkemizde bulunan bir yabancının veya ikamet izniyle ülkemizde bulunan bir kişinin sınır dışı edilmesi gibi bir durum asla söz konusu değildir, kabul edilebilir değildir. Bunu yapabilme kabiliyetine ve hakkına da sahip değiliz. Ne böyle bir istemimiz var ne böyle bir eylemimiz var ne böyle bir hakkımız var. Bu kadar açık ve net. Bizim birinci önceliğimiz, geçici koruma statüsündeki her bir Suriyelinin hangi ilde kayıt edilmişse orada ikamet edilmesini sağlamak. İkincisi de kaçak göçle mücadelenin ciddiyetle sürdürülmesi. Yaklaşık 15 günlük çalışma sonrasında hakkında işlem yapılan yabancıların yüzde 90’ından fazlası Suriyelilerin dışındaki uyruklardan oluşmaktadır." dedi.

Türkiye’de İstanbul ve Antalya'nın kayıt işlemine kapalı iller olduğunu hatırlatan Bakan Soylu, “Bunun dışında İstanbul’da kayıtsız olarak tespit ettiğimiz Suriyeli sistematiğimiz gereği önce kampa götürüyoruz. Orada kayıt yapıyoruz, hangi ile gitmek istiyorsa onu soruyoruz ve gönderiyoruz bu kadar açık ve net. Her şehrinde kendine göre bir oran belirledik ve ona göre kayıtlar yaptık. Dengeli bir dağılım belirledik ve İstanbul’da da belirli bir sayıya ulaştıktan sonra da İstanbul’u kayıtlara kapattık. Dolayısıyla geçici koruma statüsündeki Suriyelilerle ilgili bir sınır dışı söz konusu değildir.” diye konuştu.

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, toplantıda söz alarak üniversitede Suriyeli öğrencilerle ilgili bilgiler paylaştı. Rektör Can, “Üniversitemizde bulunan 2.300 uluslararası statüde misafir öğrencinin 1.600’ünü Suriyeli göçmen öğrenciler oluşturmaktadır. Bunların tüm öğrencilerle uyum ve barış içinde olmaları için etkinlik ve eğitimler düzenlemekteyiz. Bunun yanı sıra başarılarını artırmak üzere eğitim dili Türkçemizin daha iyi öğretilmesi için takviye Türkçe ve kültür kursları ile eğitimlerine katkı sağlıyoruz.” ifadelerini kullandı.