KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Üniversitemiz Rektörü Can, Aksu TV Haber Ötesi Programında KSÜ’de 2019’da Yapılanları ve 2020 Hedeflerini Anlattı-31.12.2019

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Aksu TV’de Haber Ötesi programına katılarak Murat Eğridağ’ın üniversitede 2019’da yapılanlar ve 2020 hedeflerine ilişkin sorularını cevapladı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesinin eğitim, bilim ve teknolojide lokomotif kurum olarak üstlendiği misyon ve bu alanlardaki öncü atılımlarıyla şehrin ve bölgenin kalkınmasında önemli bir güç olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, “Biz üniversitenin yöneticileri, akademik ve idari personeli, öğrencileri, öğrenci aileleri ve halkımızla birlikte ortak bir değeri oluşturuyoruz. Kurum içerisindeki iç barışı sağlayarak ve sağlıklı bir çalışma iklimi oluşturarak hem üniversite olarak önemli kazanımlar elde ettik, hem de bu pozitif çalışma kültürünü kurumlararası ilişkilerimize de yansıtarak önemli işbirliklerine imza attık. Şehrimizdeki kurum ve kuruluşlarla birlikte projeler üretmeye, birlikte Kahramanmaraş’ımıza katma değer oluşturmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde 2019 yılında 732 bin hastaya sağlık hizmeti verildiğini belirten Rektör Can, 2017 yılı ile kıyaslandığında hasta sayısında yüzde 68 artış gerçekleştiğini söyledi. 2019 yılında 2 bin 500 ameliyat gerçekleştirildiğini aktaran Rektör Can, ameliyat sayısının ise yüzde 64 oranında arttığını belirtti. Hasta ve ameliyat sayısındaki artışa rağmen yardımcı sağlık personeli ve idari personel sayılarında artış olmadığını ifade eden Rektör Can, büyük bir özveriyle hizmet veren hastane personeline teşekkür etti.

Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde akreditasyon noktasında da önemli atılımların hayata geçirildiğini ifade eden Rektör Can, “Kulak Burun Boğaz Polikliniği ve Mikrobiyoloji Laboratuvarımız akredite oldu. Dermatoloji Polikliniğimiz akredite sürecinde. Diğer bölümlerimizin de bu konudaki çalışmaları devam etmektedir.” dedi.

Rektör Can, servis ve polikliniklerin ihtiyaçlarının imkânlar ölçüsünde karşılanmaya devam ettiğini belirterek 2019 yılında önemli cihaz ve donanımların üniversitemiz hastanesine kazandırıldığını söyledi.

Üniversitede proje kültürünü geliştirmek, stratejik öncelikler ve planlar doğrultusunda araştırma ve geliştirmeye yönelik projelerin sayısını artırmak, öğretim elemanlarını ve üniversite personelini proje hazırlamaya teşvik etmek amacıyla Proje Geliştirme ve Koordinasyon Birimini kurduklarını ifade eden Rektör Can, Proje Geliştirme ve Koordinasyon Biriminin 2019 yılında önemli projelerin hazırlanmasında aktif rol üstlendiğine değindi.

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri, Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı (DOĞAKA), Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), çeşitli kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarıyla da ortak projeler hazırlandığını söyleyen Rektör Can, yürütülen projelerle üniversitemiz, şehrimiz ve ülkemiz adına önemli kazanımlar elde edildiğini vurguladı.

KSÜ bünyesinde faaliyet gösteren Üniversite - Sanayi - Kamu İşbirliği Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezinde (ÜSKİM) yürütülen çalışmalara ilişkin bilgiler veren Rektör Can, “ÜSKİM’de sanayi kuruluşlarına yönelik analizler iki kat arttı. Pek çok alanda analiz yetki belgeleri alındı, merkezimizde gerçekleştirilen baca gazı tetkik ve analizi ile üniversitemiz bölgemizin tek yetkili üniversitesi haline gelmiştir.” şeklinde konuştu.

Diş Hekimliği Fakültesinde eğitim-öğretime 2018 yılında 62 öğrenci ile başlandığını hatırlatan Rektör Can, Ağız ve Diş Sağlığı Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezinin de faaliyete geçirilerek diş tedavisinde şehrimiz ve bölgemize hizmet vermeye başladığını söyledi.

Üniversite bünyesinde yürütülen diğer önemli faaliyetlere ilişkin kapsamlı bilgilendirme ve değerlendirmelerde bulunan Rektör Can, 2020 hedeflerine ilişkin de bilgiler verdi.