KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Şehrimiz Önemli Güreş Müsabakalarına Ev Sahipliği Yaptı-13.08.2021

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, Şehrimizde Gerçekleştirilen Güreş Müsabakalarında Mücadele Eden Sporculara Başarılar Diledi.

Kahramanmaraş, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından gerçekleştirilen iki önemli organizasyona ev sahipliği yaptı.

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini (KSÜ) temsilen müsabakalara Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ökkeş Alpaslan Gençay katılırken, Dekan Gençay üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can’ın selam, tebrik ve başarı dileklerini katılımcı ve sporculara iletti.

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can müsabakalara ilişkin mesajında üniversite ve şehrin bütünleşmesine katkı sunacak her platformda KSÜ olarak yer aldıklarını ve bu tür etkinlikleri desteklediklerini belirterek, toplumun her kesimini aynı duyguda bir araya getiren sporun, Kahramanmaraş’ımızın kültürel birikimi, sanatı ve coğrafi güzelliklerinin tanıtılmasına da büyük katkılarının olduğunu ifade etti.

Şehrin bütün meselelerini kendi meselesi olarak gören ve bu manada akademik çalışmalarla çözüm önerileri ortaya koyan KSÜ’nün, şehrin kültür, edebiyat, sanat ve spor alanlarındaki birikimlerinin ülkemize ve dünyaya tanıtılması için her türlü desteği verdiğini belirten Rektör Can, paydaş kurum ve kuruluşlarla kurulan güçlü işbirlikleriyle şehrimizin kalkınmasını hedefleyen proje ve faaliyetlere destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Her iki organizasyona katılan sporculara başarı dileklerini ileten Rektör Can, müsabakalar sonucunda dereceye giren isimleri tebrik etti.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Kahramanmaraş Gençlik Spor İl Müdürlüğü tarafından 1 ağustos 2021 tarihinde Onikişubat ilçesi Hartlap Mahallesinde 18. Hartlap Şalvar Güreş Müsabakaları gerçekleştirildi.

Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye’nin 27 ilinden 557 sporcunun katıldığı 18. Hartlap Şalvar Güreş Müsabakalarının sonunda başpehlivanlığı Ali Bönceoğlu kazanırken, Hüseyin Civelek ikinci, Atilla Kaan Aydın ise üçüncü oldu. Dereceye giren isimlerine ödüllerini Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ökkeş Alpaslan Gençay ve protokol üyeleri verdi.

Kahramanmaraş Milletvekilleri İmran Kılıç ve Sefer Aycan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Aba Güreşi ve Şalvar Güreşi Asbaşkanı Şahin Hopur ile 2013 ve 2017 Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı İsmail Balaban da organizasyonu takip etti.

2 ağustos 2021 tarihinde ise Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu ve Pazarcık Belediyesi tarafından 2. Uluslararası Pazarcık Şalvar Güreşi Müsabakaları düzenlendi.

Pazarcık ilçesindeki Atatürk Parkında düzenlenen müsabakalara Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'nin farklı illerinden 550 sporcu katıldı.

Çekişmeli geçen mücadelelerin ardından Samet Özarslan başpehlivan olurken, KSÜ Spor Bilimleri Fakültesi öğrencisi Tarık Ardıç ikinci, Ali Öncüloğlu üçüncü oldu.

Organizasyonu Kahramanmaraş Milletvekilleri Celalettin Güvenç, Ahmet Özdemir, İmran Kılıç ve Sefer Aycan, Pazarcık Belediye Başkanı İbrahim Yılmazcan, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş, KSÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ökkeş Alpaslan Gençay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Cemil Boz, Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Aba Güreşi ve Şalvar Güreşi Asbaşkanı Şahin Hopur ile 2013 ve 2017 Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı İsmail Balaban da takip etti.