KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

KSÜ’de, Türkiye’de Tarımsal Yüksek Öğretime Başlanmasının 173. Yılı Kutlandı-10.01.2019

Türkiye’de “Tarımsal Yüksek Öğretime Başlanılmasının 173. Yılı”, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen programla kutlandı.

KSÜ Ziraat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen tören Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Durmuş Öztürk tarafından hazırlanan “Alın Teri Akan Nehir” isimli sinevizyon gösterimi gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasını Rektör Vekili Prof. Dr. Kadir Saltalı yaptı. Türkiye’de tarımsal üretimin sınırlı imkânlara rağmen her geçen gün büyümeye devam ettiğini belirten Rektör Vekili Saltalı,  tarımsal ürünlerin ihracat rakamlarının ithalat rakamlarının üzerinde olduğunun altını çizdi. Türkiye’de Tarımsal Yüksek Öğretimin 173. yılını kutlayan Rektör Vekili Prof. Dr. Kadir Saltalı, ülke tarımının bugüne gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cafer Gençoğlan ise Ziraat Fakültesinin güncel durumuna ilişkin bilgiler paylaştı. Türkiye’nin tarımsal potansiyelinin yüksek olduğunu ifade eden Dekan Gençoğlan, tarım sektörünün 6 milyona yakın kişiye istihdam olanağı sunduğunu söyledi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Bozkurt da tarımın insan hayatı için vazgeçilmez olduğunun altını çizerek, tarıma verilen önemin arttırılması gerektiğini ifade etti.

Ziraat Mühendisleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı ve KSÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ziya Dumlupınar da konuşmasında ziraat mühendislerinin istihdam sorununa dikkat çekti. Tarımsal öğretimin en önemli sorunlarından birinin de uygulama konusundaki eksiklik olduğunun altını çizen Dumlupınar, ziraat fakültelerinde 3 aylık döneme sıkıştırılan staj sürelerinin tüm yılı kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesinin ve öğrencilerin ziraat mühendisliği eğitiminin son yılını tarım sektöründe intörn olarak geçirmeleri için yasal düzenleme yapılmasının eğitim kalitesini arttıracağını söyledi.

Programda çiftçiler adına Necip Duran, Ziraat Fakültesi öğrencileri adına ise 4’üncü sınıf öğrencisi Nimetullah Büte birer konuşma yaptılar.

Açılış konuşmalarının ardından Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Mesut Akdamar “Türkiye’de Tarım ve Gıda Sektöründeki Gelişmeler” başlıklı konferans sunumunu yaptı.

Tarımın stratejik bir sektör olduğuna dikkat çeken Akdamar, küresel ısınma sonucunda iklim değişikliklerinin tarımsal üretimi olumsuz yönde etkilediğini ve bu etkinin en aza indirilmesi için çalışma yürüttüklerini söyledi.

Mesut Akdamar, Türkiye’de tarım sektörünün mevcut nüfusa ek olarak 40 milyon turist ve 5 milyon mülteciyle birlikte toplam 125 milyona yaklaşan bir nüfusa hizmet veren önemli bir sektör olduğunu söyledi.

Program, konferans sunumunun ardından 2018 yılı içerisinde başarı gösteren öğrenciler, akademik aşama kaydeden öğretim üyeleri, TÜBİTAK tarafından 2018 yılında kabul edilen proje yürütücüleri ve akademik teşvikte tam puan alan öğretim üyelerine protokol üyeleri tarafından ödül ve hediyelerinin takdimi ile son buldu.