KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, Radyo Başakşehir'de Yayınlanan “Tercih Meselesi” Programına Konuk Oldu-07.08.2020

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, YKS sonuçlarının ardından tercih işlemlerinin başladığı bugünlerde öğrencilerin üniversiteler hakkında bilgi sahibi olması adına Radyo Başakşehir’in “Tercih Meselesi” programına konuk oldu. Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, KSÜ’nün eğitim-öğretimden sosyal etkinliklere, bilimsel ve kültürel etkinliklerden spora kadar birçok alanda sahip olduğu imkanlar hakkında bilgiler verdi.

Tercih yapacak olan tüm öğrencilere başarılar dileyerek konuşmasına başlayan Rektör Can, “28 yıllık gelişmekte olan üniversitemiz 11 fakülte, 4 yüksekokul, 8 meslek yüksekokulu ve 1300 akademik personel ile eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Yeşil alanları, baraj manzarası, fiziki alt yapısı, laboratuvarları, yarı olimpik yüzme havuzu, spor tesisleri ve daha bir çok imkanı öğrencilerimize sunuyoruz. İhtiyaç sahibi öğrencilerimize yemek bursu, giysi bankası ve yarı zamanlı çalışma ile destek oluyoruz.” diye konuştu.

Kahramanmaraş’ın güvenli bir şehir olduğunu belirten Rektör Can, “Sanayisi ve ekonomisi ile barış ve huzur ortamının olduğu Kahramanmaraş, tarihi ve doğal zenginlikleriyle öğrenciler için de tercih edilebilir bir şehir. Bu nedenle üniversitemizi tercih eden öğrenciler, şehrimizi ve üniversitemizi severek eğitim hayatlarını sürdürmektedir. Barınma konusunda merkezde ve ilçelerdeki kampus alanlarımızda KYK yurtları, özel apartlar ve yurt imkanları ile herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere çift anadal ve yandal programları ile birden fazla diploma alma olanağı da sunduklarını dile getiren Prof. Dr. Can, “Bazı bölümlerimizde öğrencilerimize çift diploma imkanı da sunuyoruz. Ayrıca uluslararası öğrenci kabulü ile 54 ülkeden 2500 yabancı uyruklu öğrencimiz eğitim görmektedir. Uluslararası ve yurt içi değişim programları kapsamında 16 ülkede 90 üniversite ile Erasmus+ anlaşması, 95 devlet üniversitesi ile Farabi değişim programları anlaşması ve 18 ülkede 47 üniversite ile Mevlana değişim programları anlaşmamız bulunmaktadır.” dedi.

“KSÜ olarak pandemi dolayısıyla uzaktan eğitim konusunda donanımlı üniversitelerden biriyiz.” ifadelerini kullanan Prof. Dr. Can, “Bu bağlamda pandemi dolayısıyla yüz yüze eğitim ya da uzaktan eğitimin devam etmesi olasılığı senaryolarına karşı önlemlerimizi alıyoruz. Öğrencilerimizin kampüste veya evlerinde eğitime devam etmeleri ihtimallerine karşı da hazırlıklar yapıyoruz.” diyerek tüm öğrencilere tercih döneminde başarı ve diledikleri üniversitelere yerleşmeleri temennisinde bulundu.