KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Üniversitemiz Sürekli Eğitim Merkezi, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Sertifika Programının İlk Dersini Rektör Prof. Dr. Niyazi Can Verdi-24.11.2021

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Sürekli Eğitim Merkezi tarafından çevrim içi olarak düzenlenen ‘Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Sertifika Programı’nın ilk dersini üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can verdi.

“Sürekli eğitim, örgün eğitim yanında herkes için gerekli bir alan olarak dünyanın gündeminde artık.” diyen Rektör Can, “Biz Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi olarak bunun farkındayız. Bu nedenle gerek mesleki konularda, gerekse genel eğitim konularında sertifika programları düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı

“Bu sertifika programında, özellikle çocukla muhatap herkesle ilgili uzman hocalarımız tarafından önemli bilgiler paylaşılacaktır. Adımız öğretmen olmasa da hepimizin öğrenme ve öğretme rollerimiz var.” diyen Rektör Can, “Eğitimde öncelikle işe kendimizi tanımakla başlamalıyız. Öğretmen, anne, baba, işveren vb. kendini, donanımını, yeterlilik ve yetersizliklerini tanıyarak çocuğa faydalı olabilirler. Sonra çocuğu iyi tanımak gerekir.” şeklinde konuştu.

Rektör Can, “’Nasıl kendimizi ve çocuğu tanıyabiliriz?’, ‘Bizler okuma alışkanlığı kazanmadan öğrenciye, çocuğa nasıl okuma alışkanlığı kazandırabiliriz?’, ‘Eğitimde ödül ve ceza nedir, nasıl kullanılır?’, ‘Okul çağında akran kültürü nedir, bu çerçevede nasıl hareket edilir?’, ‘Çocukla ilişki ve iletişim nasıl sağlanır?’, ‘Teknoloji bağımlılığı ne demek, sınırları nedir?’, ‘Çocukta dikkat dağınıklığı hangi yöntemlerle azaltılabilir?’, ‘Ders çalışmak istemeyen çocuğa nasıl yardım yapılır?’ vb. soruların cevaplarını bu sertifika programında kazanacağız”. dedi.

Ders sonunda söz alan Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ahmet Tekbıyık, “Sürekli Eğitim Merkezi olarak üniversitemizin toplumsal sorumluluğu kapsamında, şehrimizin ihtiyaçlarını gözeterek programlar açmaya çalışıyoruz. Bu programı da velilere ve eğitimcilere yönelik olarak ‘Çocuğunuza yatırım yapmaya kendinizden başlayın’ sloganıyla hayata geçirdik” dedi.

Doç. Dr. Ahmet Tekbıyık, Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Sertifika Programına destek veren üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, görev alan hocalarımız ile bu önemli bir konuya ilgi duyarak sertifika programına kayıt yaptıran katılımcılara teşekkür etti.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Sertifika Programı Salı ve Perşembe akşamları saat 21.00-22.30 saatleri arasında çevrim içi olarak 10 hafta boyunca devam edecek.