KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

KSÜ’de “Amerikan Rüyası ve Bilim” Konusu Ele Alındı-25.05.2022

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) İnsan Hakları ve Özgür Gençlik Topluluğu tarafından “Amerikan Rüyası ve Bilim” başlıklı konferans gerçekleştirildi.

Program, KSÜ İnsan Hakları ve Özgür Gençlik Topluluğu Başkanı Edanur Yokuş’un topluluk ve program hakkında bilgilendirme konuşması ile başladı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan KSÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi ve Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik ve Otomasyon Bölüm Başkanı Doç. Dr. Celal Kurşun, post-doc (doktara sonrası araştırma) için gittiği Amerika’nın Wisconsin-Madison Üniversitesindeki ve bulunduğu çeşitli eyaletlerdeki deneyimlerini ve gözlemlerini hem bilimsel hem de sosyolojik açıdan ele alarak aktardı.

Amerika Rüyası adı altında idealleştirilen yaşam tarzının, aslında içinde nasıl bir kâbusu barındırdığına dair yerinde gözlemlediği örnekleri zikreden Kurşun, Amerika’nın yaşadığı ve yaşamakta olduğu ırkçılık ve ayrımcılık gibi tabuların, Martin Luther King ve Malkolm X öncülüğünde siyahilerin yürüttüğü hak ve özgürlük mücadelesi neticesinde göreceli olarak (siyahlar üzerinde) törpülendiğini ifade etti.

Doç. Dr. Kurşun, Amerika’nın iç politikada barışçıl, hoşgörülü, konformist ve özgürlükçü bir dile sahip olsa da; bunların aksine dış politikada ise oldukça baskıcı, despotik ve yayılmacı olduğunu dile getirdi. Amerikan sağlık sisteminin yaşattığı sorunları ve mağduriyetleri de etraflıca ele alan Kurşun, Amerika’ya kıyasla Türkiye’nin bu konuda oldukça ileride olduğunu belirtti. Bilim konusunda ise bugün ABD’de yapılan ve Türkiye’de yapılamayacak bir çalışmanın neredeyse olmadığını meselenin imkandan çok insan unsuru olduğunu ve buna bağlı olarak liyakat, çalışma ve azim gibi temel öğeler olduğunu ifade etti.

Son zamanlarda yaşadığımız beyin göçü problemlerine de değinen Kurşun; gençlerden kendilerini geliştirmelerini, çokça okumalarını, dünyayı ve hayatı etraflıca kavramalarını tavsiye ederek, yurt dışına çıkmaları konusunda onları cesaretlendirdi. Bu seyahatlerin mutlak konfor arayışı gayesiyle ve bir daha dönmemek üzere yapılmaması gerektiğinin altını çizen Kurşun, insanın yaşamış olduğu coğrafyasına karşı sorumluluk taşıması gerektiğini hatırlatarak, adaleti ve liyakati sağlamak ve katma değer üretmek adına çokça çalışmamız gerektiğini ifade etti.

Konuşmasının ardından Doç. Dr. Celal Kurşun, dinleyicilerden gelen soruları cevaplandırarak sunumunu tamamladı.