KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

Yerel ve Ulusal Düzeyde KSÜ Tanıtımları Devam Ediyor: Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, Radyo Başakşehir'de Yayınlanan “Tercih Meselesi” Programında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesini tanıttı-01.08.2022

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can, YKS sonuçlarının ardından tercih işlemlerinin başladığı bugünlerde öğrencilerin üniversiteler hakkında bilgi sahibi olması adına Radyo Başakşehir’in “Tercih Meselesi” programına konuk oldu. Rektör Prof. Dr. Niyazi Can, KSÜ’nün eğitim-öğretimden sosyal etkinliklere, bilimsel ve kültürel etkinliklerden sanata kadar birçok alanda sahip olduğu imkanlar hakkında bilgiler verdi.

 

Tercih yapacak olan tüm öğrencilere başarılar dileyerek konuşmasına başlayan Rektör Can, “Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) 30 yıllık geçmişi olan ‘Sürekli öğrenmenin, değişim ve gelişimin adresi’ sloganıyla eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Sürekli gelişmekte olan üniversitemiz, 12 Fakülte, 3 enstitü, 3, Yüksekokul, 7 meslek yüksekokulu, 25 araştırma ve uygulama merkezi ile 32 bin öğrenciye nitelikli eğitim vermektedir.” diye konuştu.

 

KSÜ’nün kuruluşunun 30. yıl dönümü vesilesiyle Orman Bölge Müdürlüğü iş birliğiyle Kahramanmaraş ve ilçelerinde 30 bin fidanı toprakla buluşturmaya devam ettiklerini ifade eden Rektör Can, “Öğrencilerimizin kendi alanlarında hem teorik hem de pratik anlamda gerekli bilgiye vakıf olmaları ve donanımlı birey olarak yetişmeleri için büyük çaba gösteriyoruz. Bunun yanında öğrencilerimize, gençlik faaliyetleri için de imkan tanıyoruz. Yunus Emre Kongre ve Kültür Merkezimizde gençlerin her türlü kültürel, sanatsal, bilimsel ve sosyal faaliyetleri yapacakları alanlar bulunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin yetenek ve ilgi alanlarına göre kurulan 77 öğrenci topluluğu ile gençlerin kendilerini geliştirmeleri yönünde etkinlikler düzenlenmektedir.


Öğrencilere sunulan imkanlar kapsamında Tekstil Mühendisliğini tercih eden öğrencilerimize asgari ücret kadar burs imkanı bulunmaktadır. Mühendislik bölümlerinde intörn uygulaması ile öğrenci, öğrendiklerini staj yaptığı firmada pratiğe döküyor. Bu vesileyle de firmalarla eşleştirdiğimiz öğrencilerimiz iş bulma imkanına sahip oluyor. Üniversitemizde bulunan 2.500 yabancı uyruklu öğrencilerimiz için de ticaret elçileri projesi ile onları da firmalarla eşleştirerek bu imkandan faydalanmalarını sağlıyoruz.


Kızılay işbirliğinde kurulan Giysi Bankası imkanı ile de öğrencilerimizin çeşitli ihtiyaçlarını karşılıyor, ayrıca öğrencilerimize yarı zamanlı çalışma ve yemek bursu imkanı sağlıyoruz. Barınma ve ulaşım konusunda merkezde ve ilçelerdeki kampus alanlarımızda KYK yurtları, özel apartlar ve yurt imkanları ile herhangi bir sorun yaşanmamaktadır. Yurtların büyük çoğunluğu yerleşkelerimize yürüme mesafesindedir. Haricen şehrin her noktasından üniversitemize ulaşım imkanı bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

KSÜ’nün 54 ülke ile uluslararası anlaşması bulunduğunu belirten Rektör Can, bu sayede öğrencilerin eğitiminin bir kısmını yurt dışında yapma imkanına sahip olduğunu söyledi.

 

Kahramanmaraş’ın güvenli bir şehir olduğunu belirten Rektör Can, “Sanayisi ve ekonomisi ile barış ve huzur ortamının olduğu Kahramanmaraş, tarihi ve doğal zenginlikleriyle öğrenciler için de tercih edilebilir bir şehir. Bu nedenle üniversitemizi tercih eden öğrenciler, şehrimizi ve üniversitemizi severek eğitim hayatlarını sürdürmektedir.

Kampüsümüzde Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliğinde Gençlik Otağı, Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğinde kurulan Gençlik Merkezi ile öğrencilerimiz kültür sanat etkinlikleri düzenleyebilmektedir.” diyerek tüm öğrencilere tercih döneminde başarılar diledi.