KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM ÜNİVERSİTESİ

3. AYMEP Toplantısı Sonuçlandı-03.08.2022

Üniversiteler Afet Yönetimi Uygulama ve Araştırma Merkezleri Platformu (AYMEP) 3. Toplantısı, Fırat Üniversitesinin ev sahipliğinde Elazığ’da gerçekleştirildi. Toplantıya üniversitemizi temsilen Deprem Araştırma ve Risk Yönetimi Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Alican Kop katıldı.

 

22.12.2021 tarihinde İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu başkanlığında, AFAD tarafından 39 üniversitenin 42 adet Afet ve Acil Durum Araştırma, Eğitim ve Uygulama Merkezi ile Ankara Gölbaşı’nda bir değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda merkezlerin ortak bir bilişim altyapısıyla yaptıkları çalışmaların, hazırlanan yayınların, yapılması planlanan toplantı, çalıştay, seminer vb. bilgilerin paylaşılması amacıyla platformun kurulmasına karar verildi.

 

17.05.2022 tarihinde İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ve AFAD Başkanı Vali Yunus Sezer başkanlığında 35 üniversitenin 37 adet Afet ve Acil Durum Araştırma, Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü ile AFAD Başkanlık yerleşkesinde değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda, AYMEP ile ilgili müdürlerin görüşleri alınmış ve ortak yürütülebilecek projelerin istişareleri yapıldı. AYMEP bu toplantıda Türkiye’nin en büyük akademik platformu olarak kuruldu ve bir sonraki toplantının AFAD koordinasyonunda Elazığ Fırat Üniversitesi yerleşkesinde yapılmasına karar verildi.


 28-29 Temmuz 2022 tarihlerinde Fırat Üniversitesinde yapılan AYMEP toplantısında beş adet çalışma teması belirlenmiş, alt komisyonları oluşturulmuş ve aşağıdaki kararlar alınmıştır:

 
  • 4. Uluslararası Afet Yönetimi Kongresinin Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılmasına,
  • 4. AYMEP toplantısının talip olan üniversiteler arasından AFAD Başkanlığının belirlemesine ve toplantının Eylül ayı içerisinde yapılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.
  • 4. AYMEP toplantısının gündem maddelerinin aşağıdaki gibi olmasına karar verilmiştir:
  1. Eskişehir Teknik Üniversitesinin AFAD İl Müdürlüğü ile beraber yürüttüğü Avrupa Birliği Projeleri hakkında Dr. Öğr. Üyesi Muammer Tün’ün sunum yapması,
  2. Konya Teknik Üniversitesinin AFAD İl Müdürlüğü ile beraber yürüttüğü Ulusal Projeler hakkında Prof. Dr. Fethullah Arık’ın sunum yapması,
  3. Alt çalışma komisyonlarının AYMEP toplantısına kadar olan dönemdeki çalışmaları ile ilgili sunum yapmaları,
  4. Afet eğitimi, afet terimleri sözlüğü, afet ve acil durum öğrenci toplulukları, arama kurtarma ve yıkıntı atıkları mevzuatı hakkında çalışma temalarının görüşülmesi ve uygun olması halinde alt komisyonlarının oluşturulması,
  5. Yeni çalışma temaları önerilerinin alınması ve uygun olanlar için alt komisyonlarının belirlenmesi,
  6. AFAD’ın ihtiyaçlarının tespiti çalışmaları.